Aktualności

Lista stron

06.05.2021 -- Nowa mozaika z SENTINELA dostępna w usługach przeglądania

W usługach przeglądania ortofotomapy standardowej WMS oraz WMTS dostępna jest nowa mozaika opracowana ze scen satelitarnych pozyskanych w ramach misji SENTINEL-2. Do opracowania nowej mozaiki wykorzystano zobrazowania o pokryciu chmur poniżej 10%, w większości pozyskane z drugiego półrocza 2020.

Czytaj więcej...o artykule 06.05.2021 -- Nowa mozaika z SENTINELA dostępna w usługach przeglądania

05.05.2021 -- W Geoportalu uruchomiono pobieranie danych z wykorzystaniem usługi WCS

W serwisie www.geoportal.gov.pl dodaliśmy funkcjonalność – „Pobierz dane z usługi WCS”. Dostęp do funkcjonalności znajduje się na pasku narzędzi umieszczonym w lewej części interfejsu użytkownika aplikacji mapowej, jak przedstawiono to na poniższej ilustracji.

Czytaj więcej...o artykule 05.05.2021 -- W Geoportalu uruchomiono pobieranie danych z wykorzystaniem usługi WCS

04.05.2021 -- Rekordowa liczba odwiedzin serwisu www.geoportal.gov.pl

W kwietniu 2021 r. serwis www.geoportal.gov.pl odnotował prawie 1 mln odwiedzin, co jest najlepszym wynikiem w całym dotychczasowym okresie funkcjonowania serwisu i jest wynikiem lepszym o prawie 66 % w porównaniu do kwietnia 2020 r.

Czytaj więcej...o artykule 04.05.2021 -- Rekordowa liczba odwiedzin serwisu www.geoportal.gov.pl

30.04.2021 -- Nadano 41 nowych uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii po wznowieniu egzaminów

Zakończyła się pierwsza, po przerwie spowodowanej obostrzeniami podczas pandemii koronawirusa, sesja egzaminów na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii.

Czytaj więcej...o artykule 30.04.2021 -- Nadano 41 nowych uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii po wznowieniu egzaminów

30.04.2021 -- Opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie PZGiK

W Dzienniku Ustaw z 30 kwietnia 2021 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Najważniejszymi cechami nowego rozporządzenia są: zmiany związane z nowymi regulacjami prawnymi w zakresie geodezji i kartografii, dostosowanie do postępu technologicznego oraz wspieranie informatyzacji państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Czytaj więcej...o artykule 30.04.2021 -- Opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie PZGiK

30.04.2021 -- Nowe wyszukiwanie obrębów w Geoportalu

W serwisie www.geoportal.gov.pl dodaliśmy funkcjonalność „Wyszukiwanie obrębów”. Dostęp do niej znajduje się w menu „WYSZUKIWANIA”. Nowe narzędzie bazuje na rozbudowanej usłudze ULDK (Usługa Lokalizacji Działek Katastralnych) i umożliwia wyszukiwanie obrębów na podstawie ich identyfikatorów.

Czytaj więcej...o artykule 30.04.2021 -- Nowe wyszukiwanie obrębów w Geoportalu

30.04.2021 -- Szkolenie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej

Główny Geodeta Kraju dr hab. inż. Waldemar Izdebski zaprasza Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Geodetów Województw, Geodetów Powiatowych i Kierowników PODGiK wraz ze współpracownikami na Szkolenie „Podnoszenie kwalifikacji pracowników organów Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w zakresie wykorzystania Infrastruktury Danych Przestrzennych”Szkolenie odbędzie się online 11 maja 2021 r. w godz. 10:00 – 14:00 na platformie ZOOM.

Czytaj więcej...o artykule 30.04.2021 -- Szkolenie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej

29.04.2021 -- Rozstrzygamy konkurs na najlepsze wykorzystanie usług WCS

Rozstrzygamy konkurs na najlepsze wykorzystanie usług WCSW ogłoszonym przez Głównego Geodetę Kraju konkursie na aplikacje lub serwisy internetowe, które w kreatywny sposób wykorzystają usługi Web Coverage Service (WCS) udostępniane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii przyznaliśmy następujące nagrody:W kategorii ogólnodostępna aplikacja lub serwis internetowy wykorzystujący udostępniane przez GUGiK usługi WCSI miejsce firmie GEO-SYSTEM Sp. z o.o. za przygotowanie narzędzia w

Czytaj więcej...o artykule 29.04.2021 -- Rozstrzygamy konkurs na najlepsze wykorzystanie usług WCS

29.04.2021 -- Nowy film instruktażowy o podłączeniu usług sieciowych typu WMS lub WMTS do Geoportalu

W serwisie YouTube na kanale Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii udostępniliśmy film instruktażowy przedstawiający w jaki sposób podłączyć dowolną usługę typu WMS lub WMTS do widoku mapy w Geoportalu Krajowym.

Czytaj więcej...o artykule 29.04.2021 -- Nowy film instruktażowy o podłączeniu usług sieciowych typu WMS lub WMTS do Geoportalu

29.04.2021 -- Zmiany usługi WMS dotyczącej jednostek terytorialnych

Przygotowaliśmy i udostępniliśmy do Państwa dyspozycji nową usługę sieciową WMS dla Państwowego Rejestru Granic. W porównaniu do poprzedniej, obecna usługa zawiera nowe warstwy, które pogrupowaliśmy tak, aby użytkownicy mogli w łatwy sposób odszukać i wyświetlić interesujące ich dane. Aktualnie prezentuje ona warstwy, których nazwy rozpoczynają się od pierwszej litery grupy, do której przynależą. Wyróżniliśmy 7 grup tematycznych:- Administracja- Komendy policji

Czytaj więcej...o artykule 29.04.2021 -- Zmiany usługi WMS dotyczącej jednostek terytorialnych