Osnowy geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne
W państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym poziomu centralnego zgromadzone i dostępne są informacje oraz dane (także archiwalne) dotyczące punktów podstawowej osnowy geodezyjnej dla obszaru całego kraju, w zakresie osnowy:
- Podstawowej osnowy poziomej w tym:
- osnowy fundamentalnej 1 klasy
- osnowy bazowej 2 klasy
- Szczegółowej osnowy poziomej w tym:
- dawnej osnowy II klasy
- Podstawowej osnowy wysokościowej, w tym:
- osnowy fundamentalnej 1 klasy
- osnowy bazowej 2 klasy
- Podstawowej osnowy grawimetrycznej
- Podstawowej osnowy magnetycznej
Współrzędne wszystkich punktów podstawowej i szczegółowej osnowy poziomej dostępne są w geodezyjnym układzie odniesienia PL-ETRF89 oraz w państwowych układach współrzędnych prostokątnych płaskich „PL-1992”,”PL-2000” oraz w układzie lokalnym „1965”.
Część z punktów osnowy podstawowej dostępne jest również w geodezyjnym układzie odniesienia PL-ETRF2000
Wysokości punktów osnowy niwelacyjnej dostępne są w systemie wysokości normalnych PL-KRON86-NH.
Część punktów podstawowej osnowy poziomej jak i wysokościowej dostępnych jest w układzie współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h.
Dane w zakresie osnów udostępnione są formacie *.txt, *.tif.
Podstawę prawną określającą organizację, tryb i standardy techniczne zakładania i utrzymywania podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz szczegółowych osnów geodezyjnych stanowi Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 14 lutego 2012 w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. z dn. 30 marca 2012, poz. 352)
Rozporządzenie ustanawia okres przejściowy dla prowadzenia baz danych państwowego rejestru osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych utworzonych na mocy dotychczasowych przepisów do dnia 31 grudnia 2013 roku